Árnyéki évelők
Árnyéki, félárnyéki évelő növények szépen fejlődnek és virágoznak a szűrt fényű területeken. Ezek a növények úgy alkalmazkodtak a erdei, erdőszéli területekhez, hogy a fotoszintézis, így a növény anyagcseréje kevesebb fény hatására is jól működik.
Megkülönböztethetünk árnyéktűrő és árnyékkedvelő növényeket. Az árnyéktűrő növények fejlődése nem csak napos, hanem árnyékos körülmények között megfelelő, az ilyen típusú növényeket javasoljuk a félárnyékos területekre, ahol naponta legalább 4-6 óra benapozottság van.
Ez a virágágyás alkalmas félárnyékos körülmények közé:
Az árnyékkedvelő növényeket ténylegesen érdemes ányékba ültetni, olyan helyekre, ahol napi 4 óránál kevesebb fény éri az évelő növényeket. Ezek a növények napos területen megégnek, lassan fejlődnek, szélsőséges körülmények között elpusztulnának.
Az árnyékkedvelő növények között van néhány, amely a szélsősegesen fényszegény körülmények között is megél. Ezeket a növényeket javasoltuk a Diófa alatt is színesen évelőágyásba, melynek növényeit itt nézhetik meg:
https://www.innoflora.hu/Diofa-ala_juglon_tolerans_evelo_viragok
Ezek az évelők még a diófa juglon nevű mérgező vegyületét is tolerálják.
A különböző fajtájú fák különböző féle módon adnak árnyékot. Gondoljunk azerdei sétánkra, egy tölgyerdőben nagyon sűrű, szinte áthatolhatatlan aljnövényzet van, a szűrt fény nagyon sok növénynek ad ideális életteret. Ha egy bükkösben sétálunk, messze ellátunk, mert szinte alig van aljnövényzet, az is csak kora tavasszal, amíg még a lombfejlődés nem indul el. Egy fenyő erdő pedig olyan sötét, hogy ott csak néhány gomba él meg. Ezért fontos, hogy jól válasszuk kia azt a néhány fát,amit a házikertben elültetünk.
Egy jó tipp:
Ültessünk különösen az árnyékliliomok közé tavaszi hagymás növényeket, így amikor a fák még nem árnyékolnak, kora tavasszal gazdagon virágzó kertrészben gyönyörködhetünk.